BLOG


Domácí šunka
31.07.2020

Za okny řádí pandemie. Chodit na nákupy je poněkud riskantní. Pokud by se vám zastesklo po čerstvé šunce, můžete si ji snadno vyrobit doma. Budete potřebovat formu na šunku, pragandu, stříkačku s jehlou, teploměr, hrnec a kilo vepřové pečeně nebo kýty.Suroviny:
1 kg vepřové kýty nebo pečeně
100 ml vody
25 g pragandy

Postup:
Ve 100 ml vody rozmícháme pragandu a roztok napícháme do masa injekční stříkačkou. Dáme do mísy a uložíme na dva dny do chladničky. Jednou denně obracíme. Při větší hmotnosti prodloužíme dobu uležení, k základním dvěma dnům přidáme 1 den na každý kilogram navíc. Po uležení dáme do formy a řádně stlačíme. V kastrolu přivedeme do varu vodu, pak vložíme do vodní lázně formu s masem. Voda se trochu zchladí, až začne znovu vařit, stopneme 5 minut. Poté vodní lázeň ochladíme studenou vodou na 85°C a tuto teplotu udržujeme hodinu (1 hodina na 1 kg masa). Poté vyjmeme formu z lázně, chladíme chvíli ve studené vodě a uložíme přes noc do ledničky. Ráno vyklopíme šunku z formy a nakrájíme. Skladujeme v celku nebo nakrájenou v přikryté misce. Šunka vydrží čerstvá 5 – 7 dní.

Zdroj:
různé, především Bezděk Jaroslav, „Výroba uzenin, specialit a konserv,“ třicátá léta 20. století
Formu na šunku koupíte i v dnešních dnech například zde, pragandu v drogerii Teta, teploměr například zde a stříkačku v každé lékárně. A kdo by se chtěl podívat, jak jsem výrobu šunky předvedl před pár lety v Klucích v akci, může se podívat tady a tady.

Tak dobrou chuť a na shledanou v lepších časech.